To jedna z najnowcześniejszych i największych bibliotek cyfrowych w Europie, jej zbiory rosną codziennie o ponad 2500 skanów, a w ciągu ostatniego roku pojawiło się tu milion nowych pozycji – w sumie już 3,3 miliona obiektów. Wszechstronna kolekcja, rozwijana przez Bibliotekę Narodową, prezentuje ogromne bogactwo zbiorów, zarówno pod względem zróżnicowania form i dziedzin, jak zakresu czasowego, sięgającego od średniowiecza po współczesność. Znaleźć tu można rękopisy iluminowane, najstarsze drukowane polskie książki, ryciny, rysunki, prasę, ale też książki kucharskie, pocztówki, kalendarze i książki dla dzieci.
Materiały udostępniane są w różnorodnych formatach, z pełnym poszanowaniem praw domeny publicznej: do przeglądania, pobierania i swobodnego wykorzystania przez każdego, niezależnie od celu. Wartkie i błyskotliwe komentarze kuratorskie i eksperckie z bloga Polony pomagają z przyjemnością eksplorować nawet najstarsze i najbardziej hermetyczne zbiory.
Biblioteka Narodowa wspiera instytucje kultury w digitalizacji i udostępnienia zasobów. W Polonie można dzięki temu znaleźć nie tylko zasoby BN, ale też zbiory Biblioteki Jagiellońskiej, Fundacji Czartoryskich, Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Państwowego Muzeum Etnograficznego, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Instytutu Książki.
fot. Maciej Sikorski