Forward to the Roots
2016, 3D animation, HD video, 1 min. 0 sec., looped
"Forward to the Roots" to kolejna praca nawiązująca do wątku kulturowej organizacji świata przez człowieka. Towarzyszy jej mini-manifest skierowany przeciwko utylitarności organizacji przestrzeni.
W odróżnieniu od innych zwierząt, sami tworzymy środowisko, w którym żyjemy. Z reguły budujemy je z prostokątnych powierzchni i prostopadłościennych brył, bo to najbardziej ekonomiczny sposób dzielenia trójwymiarowej materii i przestrzeni. Dopóki się go trzymamy, wszystko do siebie pasuje: do płaskich ścian zawsze dosuniemy płaskie powierzchnie mebli, narożnik szafy trafi w róg pokoju nie zostawiając zbędnego miejsca. Można zmieścić najwięcej sprzętów w najmniejszej przestrzeni. Można mieć mniejsze mieszkanie.
Chodzi nie tylko o aranżację - to samo dotyczy materiałów, z których budujemy. Prostokątne kafelki czy okna są bardziej ekonomiczne w produkcji (małe straty materiału). (…) Ale jak wpływa na nas siedzenie w tych racjonalnych przestrzeniach? (pytanie pomocnicze: wolisz wypoczywać na łonie natury czy w centrum miasta?) (…) Nasz małpi mózg czuje się w nich nienaturalnie.