Mateusz Kowalczyk / Wyspa śmie[r]ci
Inspiracją do pracy nad Wyspą Śmie[r]ci było wszystko to co mnie jako odbiorcę rzeczywistości otacza. Dodatkowym motywem związanym ze sztuką był obraz Arnolda Böcklina Wyspa Umarłych, jej mroczna wizualność, związana z symbolizmem, wg. mnie opisuję kontekst zagubienia współczesnego człowieka, do którego era przemysłowa wprowadziła cywilizację w następną erę - antropocenu. Symbolicznym miejscem spoczynku jest i u Böcklina i mojej pracy VR tytułowa Wyspa, do której odbiorca w ostatnim przypadku ma możliwość dopłynąć i się na niej znaleźć. W tym projekcie VR, Wyspa to zbiór opowieści o nas samych, którzy w rzeczywistości wirtualnej trafiamy na ląd zbudowany z obiektów nam znanych. Wszystkie te obiekty, jak i cała wyspa, składają się ze skanów 3D, zrobionych przy pomocy telefonu. Są to po części przedmioty codziennego użytku, jednak o wyjątkowym znaczeniu, takie jak psi przysmak zawinięty w torebkę foliową, obiekt o znaczeniu religijnym z Miejsca Mocy w Białowieskim Parku Narodowym, pocięte banknoty z wystawy z jednej z warszawskich galerii, czy mojego autoportretu; plastikowych opakowań, obiektów, ale też często przedmiotów przypadkowo znalezionych, wyrzuconych i nie pełniących żadnej funkcji, nie dających się już poddać pełnemu rzeczywistemu recyclingowi.
Doświadczenie Wyspa Śmie[r]ci miało dwie odsłony. Pierwsza w formie doświadczenia Cinematic VR, która została zaprezentowana 18.05.2019 r., podczas wystawy Understatment, na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w ramach Pracowni Zdarzeń Wirtualnych i 3D II, prowadzonej przez Jakuba Wróblewskiego na Wydziale Sztuki Mediów. Następnie przeniosłem projekt do silnika Unreal Engine. Projekt Wyspa Śmie[r]ci, to teraz w pełni imersyjne doświadczenie o 6 stopniach swobody. Projekt został VR zbogacony o możliwość poruszania się po tytułowej Wyspie, oraz o ukryte w przestrzeni dźwięki, skomponowane przeze mnie utwory, oraz dźwięki powiązane z obiektami i ich funkcjami.
Pokaz nowej wersji miał premierę 14.06 2019 r. na Wydziale Sztuki Mediów w Warszawie w pracowni Zdarzeń Wirtualnych II podczas Święta Wydziałów | 10-lecia Wydziału Sztuki Mediów.