Agata Witczak / A\colon I\to X
A\colon I\to X to funkcja będąca ciągiem określona na dowolnym zbiorze izomorficznym w sensie struktury porządkowej.
Tytuł pracy odnosi się do matematycznego przełożenia sposobu układania kostek do gry Rummikub (wydanych po raz pierwszy w Izraelu w 80tym roku) przez osobę dotkniętą chorobą Alzheimera - nieuleczalnym i postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym prowadzącym do śmierci.
Działanie to jest stymulatorem inicjowanym przez rodzinę chorej - któremu poświęca ona resztki atencji. Babcia dyplomantki, znajdująca się w zaawansowanym etapie choroby podejmuje aktywność próbując ułożyć ciąg liczbowy.
Interaktywne doświadczenie wirtualnej rzeczywistości przenosi widza w świat podmiotu – osoby której percepcja funkcjonuje na innych prawach - dając możliwość transpozycji eksponowanych elementów. Uczestnicy mają możliwość interakcji z obiektami próbując ułożyć klasyczny ciąg liczbowy. Do silnika gamingowego na którego architekturze zostało zaprojektowane doświadczenie został wprowadzony algorytm, którego działanie ma wpływ na wartości liczbowe znajdujące się na kostkach, co ma kluczowy wpływ na charakter i wydźwięk pracy.
Prof. Sławomir Ratajski zauważa w tekście z 2015 roku: “Stały się osiągalne symulacje rzeczywistości angażujące człowieka znacznie głębiej i w sposób bardziej całościowy, atakując jego zmysłową egzystencję w stopniu łudząco podobnym do naturalnego. Wykreowana dzięki technologii cyfrowej rzeczywistość wirtualna osiągnęła poziom niebezpiecznej konkurencyjności w stosunku do rzeczywistości naturalnej.”
Potrzebowaliśmy czterech lat, żeby takie działania stały się możliwe do wyprodukowania w procesie dydaktycznym na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pragnę dodać, że ciężar nie leży tylko w jakości egzemplifikacji rzeczywistości - idealna symulacja nie może być celem, ale jest i pozostanie środkiem do budowy pracy o charakterze artystycznym.