Discarding Images
Najpopularniejszy obecnie w sieci przegląd zbiorów bibliotek cyfrowych działający na czterech platformach społecznościowych. Jest wynikiem prostego eksperymentu: co się stanie po wrzuceniu do mediów społecznościowych nietypowej średniowiecznej ikonografii, która całkowicie przeczy stereotypowemu obrazowi średniowiecza? Okazało się, że miniatury z dawnych rękopisów mogą swobodnie konkurować z najpopularniejszym kontentem, a jednocześnie stanowić podstawę do tworzenia memów, animacji czy tatuaży.
Strony Discarding Images stworzyły zupełnie nową jakość w promocji instytucji kultury w nowych mediach. To pierwsze miejsce, w którym zawartość bibliotek cyfrowych została zaprezentowana w atrakcyjny i niestandardowy sposób. Z doświadczenia DI czerpała choćby British Library, pisząc o życiu średniowiecznych jeży na podstawie inspirowanej trzynastowiecznym bestiariuszem animacji De Herinacio stworzonej przez Alę Nunu Leszyńską przy współpracy Łukasza Kozaka i Bibliothèque nationale de France, z której zbiorów wybranych przez Kozaka powstała animacja Kajetana Obarskiego Early music, którą obejrzało kilka milionów użytkowników.
Discarding Images zmienia również ogólną percepcję historii spychając ją z piedestałów w stronę marginesów ksiąg, na których uzbrojone króliki walczą z armią psów, zakonnice zbierają rosnące na drzewach fallusy, a rycerze pojedynkują się ze ślimakami. DI to niewyczerpane źródło inspiracji m.in. dla naukowców, popularyzatorów, artystów i twórców gier.
Jednym z najważniejszych założeń Discarding Images było od samego początku prezentowanie średniowiecznej ikonografii wraz z podstawowymi informacjami o źródle, z którego pochodzą, co przy wszechobecnym w sieci odseparowaniu kontentu od źródła stało się wzorem dobrej praktyki przy promowaniu kultury online.