To prawdopodobnie najpopularniejsza aplikacja stworzona przez instytucję kultury w Polsce. Polona Typo, zaprojektowana przez Studio Huncwot, umożliwia twórczą zabawę typograficzną.
Z cyfrowych zbiorów Biblioteki Narodowej – książek, map, plakatów, manuskryptów, prasy –wycięto tysiące liter, z których można ułożyć własny napis. Użytkownik decyduje o wyborze znaków, mających niekiedy nawet 600 lat. Do niego należy wybór stylu i tła, może również litery obracać i sprawdzić, skąd zostały zaczerpnięte, w czym pomogą odpowiednie linki. Jest to więc zabawa, która pozwoli z łatwością zanurzyć się w przepastne zbiory biblioteki, nawet jeśli to nie one same nas do zabawy wciągnęły.
Aplikacja była brawurową zapowiedzią Polona API (interfejs programistyczny umożliwiający w tym wypadku potencjalnie połączenie zewnętrznych aplikacji z bazą biblioteki cyfrowej) Polona. Doczekała się licznych entuzjastycznych recenzji w prasie i jeszcze liczniejszych zastosowań, bo stworzone napisy można swobodnie wykorzystać – również komercyjnie.